BBC
بی‌بی‌سی فارسی
IranIntl
ایران اینترنشنال
Gem
جم تی‌وی
Manoto
منوتو
Radio Farda
رادیو فردا
VOA
صدای آمریکا
DW
دویچه وله
Arabiya
العربية
Amad News
آمد نیوز
Gooya
گویا نیوز
Alef
الف
Aftab
آفتاب
Arya
آریا
Ana
خبرگزاری آنا
Anadolu
خبرگزاری آناتولی
AvaToday
آواتودی
Jomhouri
اتحاد جمهوری خواهان
Afkar
افکار نيوز
Eghtesad
اقتصادنیوز
Econews
خبرگزاری اقتصادی
Alam
شبکه العالم
Emruz
امروز
Entekhab
انتخاب
Mu
Musicals
Me
Memes
No
Notion
Re
Reddit
Rd
Research
St
Stats
Ad
Ads
گوشەای از فساد خانوادە شیاد بنفش!

گوشەای از فساد خانوادە شیاد بنفش! diyaco ش., 12/14/2019 - 19:20

آواتودی
ایران
گوشەای از فساد خانوادە شیاد بنفش!

تنها مرکز پت اسکن خصوصی داخل کشور در بیمارستان خاتم الانبیا تهران را به بهانه واسپاری به تیم محسن بهشتی داماد حسن روحانی داده اند. مگر بنیاد شهید خود‌ پول نداشت در شرایطی که ساختمان و تاسیسات و مجوز پت اسکن را داشته، بدون مناقصه بخش پولساز بیمارستان را به داماد روحانی بدهد که از هر مریض برای نیم ساعت عکسبرداری پنج میلیون تومان بگیرد؟! مگر کارکنان خود بیمارستان نمی‌توانستند این بخش را در قالب تعاونی در دست بگیرند!؟

پدر محسن بهشتی همان کسی است که در سال گذشته فاش شد میلیونها دلار ارز بابت واردات موز از کشور خارج کرده بود. مافیای واردات میوه و خروج ارز را در دست دارد که پیشتر منتشر کردەایم. تمام قراردادهای خرید تجهیزات پزشکی پس از برجام در اتریش محل اقامت او و مشارکت حسین فریدون بسته میشد و کمیسیون‌های کلان را داماد روحانی در اتریش می‌گرفت البتە با همکاری حسین فریدون عموی زنش.

 

 دستگیری پرستارانی کە حاضر بە خیانت نشدند، بقای نظام فاسد ھر روز سخت تر میشود

 دستگیری پرستارانی کە حاضر بە خیانت نشدند، بقای نظام فاسد ھر روز سخت تر میشود diyaco د., 12/02/2019 - 19:50

آواتودی
ایران
 دستگیری پرستارانی کە حاضر بە خیانت نشدند، بقای نظام فاسد ھر روز سخت تر میشود

 

طبق گزارشات رسیدە بە آواتودی، نیروهای اطلاعاتی در روزهای ٢٥ و ٢٦ آبان ١٢ تن از کارکنان بخش اورژانس بیمارستان بوعلی را بدلیل اینکە اجازە ندادە اند این نیروهای سرکوبگر مجروحان انقلان آزادی ایران را دستگیر کنند، دستگیر کردە اند.  

منبع آواتودی در این بیمارستان در اینبارە گفت: بسیاری از تجمعات تهران در آریاشهر، فلکە دوم صادقیە بود. تعداد از مجروحان بە نزدیکترین بیمارستان منطقە یعنی بیمارستان ابن سینا منتقل شدند.

بە گفتە این منبع "پس از اینکە کارکنان بخش اورژانس این بیمارستان از ورود ماموران خامنەای برای دستگیری مجروحان جلوگیری کردند، رژیم تاکنون ١٢ تن از کارکنان بخش اورژانس این بیمارستان را دستگیر و بە مکان نامعلومی منتقل کردە است."


 

 قاسم سلیمانی به بغداد رفته برای ترسیم ساختار حکومت آینده عراق با تشویق یا تهدید

 قاسم سلیمانی به بغداد رفته برای ترسیم ساختار حکومت آینده عراق با تشویق یا تهدید diyaco د., 12/02/2019 - 19:26

آواتودی
خاورمیانه
 قاسم سلیمانی به بغداد رفته برای ترسیم ساختار حکومت آینده عراق با تشویق یا تهدید

 

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با هدف پی ریزی دوباره ساختار حکومت آینده عراق وارد بغداد شده است 

رژیم ایران تلاش می کند برای نجات خود بار دیگر در میان گروههای سیاسی عراق نفوذ کرده و تاثیر داشته باشد. ولی بدلیل رویدادهای اخیر و سرکوب خونین تظاهرات انقلاب عراق توسط گروههای وابسته به ایران ،بازیابی جایگاه قبلی غیر ممکن شده است.

گروههای نیابتی رژیم ایران در مناطق سنی هم می کوشند بافشار، رهبران سیاسی را ناچار به کنار آمدن با سناریوهای جدید خود نمایند

 

آمریکا از عراقی عاری از فساد و دخالتهای مخرب خارجی (رژیم ایران) حمایت می کند

آمریکا از عراقی عاری از فساد و دخالتهای مخرب خارجی (رژیم ایران) حمایت می کند diyaco س., 11/26/2019 - 17:19

آواتودی
خاورمیانه
آمریکا از عراقی عاری از فساد و دخالتهای مخرب خارجی (رژیم ایران) حمایت می کند

جان سی روود، معاون سیاسی وزارت دفاع آمریکا ٢٤ و ٢٥ نوامبر از بغداد و اربیل دیدن کرد و بر حمایت واشنگتن از مردم عراق برای ساختن کشوری موفق، عاری از فساد و دخالتهای مخرب خارجی تاکید کرد.

سفارت آمریکا در بغداد در بیانیەای اعلام کرد جان سی روود همکاری های دوجانبە میان آمریکا و عراق در جنگ علیە داعش را بازبینی و بر گسترش روابط دوجانبە میان بغداد و واشنگتن تاکید کرد

بر اساس بیانیە سفارت آمریکا، جان سی رود در بغداد با عادل عبدل المهدی نخست وزیر عراق، و همچنین با مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان دیدار کردە است.

در این بیانیە همچنین آمدە است معاون سیاسی وزرات دفاع آمریکا "کشتار و گروگان گیری معترضان عراقی، تهدید علیە آزادی بیان و چرخە خشونت در عراق را محکوم کردە و بر حمایت آمریکا از مردم عراق برای ساخت کشوری موفق، بە دور از فساد و دخالتهای مخرب خارجی تاکید کرد.

 

فرانسە: از اسرائیل برای دفاع از امنیت خود حمایت می کنیم 

فرانسە: از اسرائیل برای دفاع از امنیت خود حمایت می کنیم  diyaco چ., 11/20/2019 - 19:35

آواتودی
خاورمیانه
فرانسە: از اسرائیل برای دفاع از امنیت خود حمایت می کنیم 

 

پس از حملات هواپیماهای اسرائیل بە پایگاەهای سپاە قدس در سوریە، فرانسە در بیانیەای از اسرائیل برای دفاع از امنیت خود حمایت کرد و از جمهوری اسلامی خواست تا از اقدامات بی ثبات کنندە در سوریە دوری کند.  

سخنگوی وزارت خارجە فرانسە امروز چهارشنبە، ٢٩ آبان در اینبارە گفت: فرانسە مجددا بر تعهدش بر امنیت اسرائیل تاکید می کند. فرانسە همچنین تاکید می کند کە بحران سوریە راە حل نظامی ندارد و از ایران می خواهد کە از اقدامات بی ثبات کنندە دوری کند.  

شب گذشتە هواپیماهای اسرائیل مواضع سپاە قدس در حومە دمشق را بمباران کردند. بە گزارش دیدەبان حقوق بشر سوریە مستقر در لندن، ٧ نیروی سپاە قدس در این بمباران کشتە شدند. 

اسرائیل در دو سال گذشتە در بیش از ٢٢٠ مورد پایگاەهای سپاە قدس در سوریە و عراق را بمباران کردە است. مقامات جمهوری اسلامی تاکنون در قبال این حملات سکوت اختیار کردە اند.  


 

آمریکا را برای عمل به ادعای سفیرش در آلمان در مورد اینترنت برای ایرانیان، زیر فشار بگذارید

آمریکا را برای عمل به ادعای سفیرش در آلمان در مورد اینترنت برای ایرانیان، زیر فشار بگذارید diyaco د., 11/18/2019 - 02:48 ایران

آمریکا را برای عمل به ادعای سفیرش در آلمان در مورد اینترنت برای ایرانیان، زیر فشار بگذارید

آواتودی*

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان یکشنبه 26 آبان/ 17 نوامبر در توییتر خود مدعی شد که آمریکا از توانایی تامین اینترنت آزاد برای مردم ایران برخوردار است.

آقای گرنل نگفته که اگر براستی چنین است، در شرایطی که وجود اینترنت آزاد برای مردم ایران در شرایط کنونی اهمیت حیاتی دارد، چرا دولت متبوع او این کار را نکرده است.

آمریکا در گذشته نیز ادعاهای مشابهی را بیان کرده بود اما عملی نشد.

ایرانیان جهان بویژه آنها که انگلیسی می‌نویسند و از شبکه‌های اجتماعی نظرات خود را بیان می‌کنند و یا توان ارسال ای‌میل برای دولت آمریکا را دارند، باید دولت واشینگتن را برای عملی کردن این گفته سفیرش در آلمان زیر فشار بگذارند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شنبه گفته بود که کشورش در کنار مردم ایران می‌ایستد.

مردم ایران از خود می‌پرسند که این ایستادگی در صحنه عمل، چگونه ترجمان خواهد داشت؟ یا باز ادعایی بدون پشتوانه است و سران آمریکا باز برای مذاکره با رژیم، پیام مستقیم یا غیرمستقیم خواهند فرستاد.

در این میان، علی خامنه‌ای یکشنبه نظراتش را در مورد لزوم اجرایی کردن سه برابر شدن بهای بنزین و کاربرد خشونت با تظاهرکنندگگان از طریق توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی بیان کرد در حالی که اینترنت در سراسر ایران کاملا قطع شده و ایرانیان از استفاده از توییتر و اینستاگرام و غیره با دستور نهادهای حکومت او محروم شده‌اند.

 ایرانیان باید از توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی بپرسند چرا سران حکومتی که با گلوله مستقیم مردم معترض مسالمت‌جوی خود را می‌کشد، هنوز نظرات و سیاست‌هایشان را از این شبکه‌ها اعلام می‌کنند اما مردم ایران از آن محروم هستند؟

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.
 

مامورین رژیم اماکن عمومی و بانکها را آتش زدند تا خشونت و کشتار علیه مردم را توجیه کنند

مامورین رژیم اماکن عمومی و بانکها را آتش زدند تا خشونت و کشتار علیه مردم را توجیه کنند diyaco د., 11/18/2019 - 02:43 ایران

مامورین رژیم اماکن عمومی و بانکها را آتش زدند تا خشونت و کشتار علیه مردم را توجیه کنند

آواتودی*

مقامات امنیتی رژیم به علی خامنه‌ای خبر داده‌اند که تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی روز شنبه، 25 آبان/ 16 نوامبر در یک صد شهر ایران بوده است؛ یعنی درگیر شدن بخش‌های وسیعی از ایران با تظاهرات، در حالی که در این روز کمتر کسی به ابعاد واقعی این اعتراضات آگاهی داشت.

خبرگزاری رویترز نیز تایید کرده که در روز شنبه زندگی 16 میلیون ایرانی درگیر این تظاهرات بوده است؛ گزارش این خبرگزاری محتاط و غیر جنجالی مهر تایید دیگری است بر اینکه رژیم تا چه حد پوشالی است و بنیادش به بادی وصل است و یک خروش واقعی مردمی از توان قطعی برانداختن این بنیان توخالی برخوردار است.

دانشجویان و دانشگاهی‌ها در برخی شهرها از جمله تهران و تبریز یکشنبه 26 آبان/ 17 نوامبر به تظاهرات پیوستند. بازاری‌ها نیز محل‌های کسب و کار خود را در تهران تعطیل کردند.

متروی اصفهان در روز یکشنبه تعطیل بود؛ مدارس در تهران و اصفهان و شیراز بسته ماندند زیرا بر خلاف ادعای دروغین حکومت که برای حفظ جان دانش آموزان در برف مدارس را تعطیل کرده، رانندگان سرویس‌های مدارس از کار خودداری کرده‌اند.

رژیم که به پوشالی بودن خود بیش از هر کس دیگر آگاه است، خشونت شدید را تنها چاره دانسته است؛ برای همین است که گفته شده که شمار کشته‌ها را پنهان کرده و بر اساس گزارش‌ها، اجسادی در بیمارستان‌ها باقی مانده و تحویل خانواده‌ها نشده‌اند.

در گزارش‌های مردمی از کشته شدن بیش از 30 تن خبر رسیده در حالی که کشته شدن 14 تا 15 تن در اکثر گزارش‌ها ذکر شده است. مردم را مستقیم با گلوله هدف قرار دادند تا ایجاد رعب و وحشت کنند.

خامنه‌ای یکشنبه مدعی شده که «همه مراکز شرارت دنیا» از کارهای تظاهرکنندگان حمایت کرده‌اند؛ اما مرکز شرارت منطقه و شاید دنیا، بیت رهبری خود اوست.

 رژیم بار دیگر، مانند تظاهرات دانشجویان در زمان محمد خاتمی، مامورین هار خود را از عصر شنبه راهی خیابانها کرد تا به ویرانگری و آتش زدن بانکها و سایر اموال عمومی بپردازند تا رژیم و رهبر آن سریعا بتوانند خشونت وقیحانه علیه ملت مظلوم را توجیه کند.

نیروهای امنیتی و مامورین باید بدانند که این زندگی خود آنها و فرزندانشان است که این بار قربانی شرارت‌های رژیم می‌شود؛ آنها نباید بیش از این خود را فدای خواسته‌های یک گروه اقلیت از حاکمیتی کنند که زندگی آنها در تجملی خیره کننده و فساد و ثروتی بادآورده سپری می‌شود اما این خانواده‌های مامورین نظام و دهها میلیون مردم ایران است که ادامه زندگی‌شان با بقای این رژیم، به فنای بیشتر خواهد رفت.

آنها نیز همصدا با مردم بی‌دفاع ایران باید به خاطر خود و فرزندانشان بگویند: بنزین فقط بهانه است؛ اصل نظام نشانه است.

ملت ایران حق دارد و لایق است که با منابعی که کشورش دارد، در رفاهی بیشتر از مردم کشورهای مرفه اروپایی زندگی کند. این رفاه را نصیب فرزندان خود کنید.

 

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.
 

مجلس فرمایشی بی هیچ شرمی بار دیگر بله قربان‌گوی رهبر شد

مجلس فرمایشی بی هیچ شرمی بار دیگر بله قربان‌گوی رهبر شد diyaco د., 11/18/2019 - 02:16 ایران

مجلس فرمایشی بی هیچ شرمی بار دیگر بله قربان‌گوی رهبر شد

آواتودی*

یکی دیگر از نشانه‌های برگشتن بخت از رژیم آخوندی این است که داشت همه تلاش خود را آغاز می‌کرد تا آخرین افراد ساده‌دل را برای نمایش انتخاباتی دیگر با نزدیک شدن موعد انتخابات مجلس فرمایشی‌اش به پای صندوقهای رای بکشاند که این دور تازه از اعتراضات آغاز شد.

همین هفته گذشته بود که رحمانی فضلی وزیر کشور «ستاد انتخابات» را در وزارتش افتتاح کرده بود که بروز خشم مردمی بر اثر گستاخی‌های سران حکومتی در فقیرتر کردن ملت، نمایش رژیم را بر هم می‌زند.

فراکسیون به اصطلاح «امید» که هیچ امیدی برای مردم در  سه سال موجودیت بی‌خاصیت خود نداشت، و وابسته به جناح استمرارطلب آخوندی (اصلاح‌طلبان) بود، شنبه 25 آبان/ 16 نوامبر با طمطراق بسیار ادعا کرد که طرح لغو تصمیم به سه برابر کردن بهای بنزین را تهیه کرده و یکشنبه 26 آبان/ 17 نوامبر آن را  فورا در مجلس به رای‌گیری می‌گذارد.

اما تنها لحظاتی بعد از نهیب علی خامنه‌ای در بامداد یکشنبه که تصمیم گران کردن قیمت بنزین باید اجرا شود، فراکسیون «امید» روشن‌تر از هر زمان دیگر ثابت کرد که او نیز بله قربان‌گوی نظام است و صاحب کوچک‌ترین اختیاری نیست. این فراکسیون بی‌خاصیت فورا ماست‌ها را کیسه کرد و طرح خود را پس گرفت و بر تبعیت از دستور رهبر تاکید کرد.

ملاهای عجوزه قشری مانند لطف‌الله صافی گلپایگانی، علوی گرگانی و مکارم شیرازی نیز که روز شنبه با مقصر دانستن حسن روحانی، دولت او را به لغو تصمیم در مورد بنزین فرا خوانده بودند، بعد از حمایت خامنه‌ای از افزایش بهای بنزین، یکباره خاموش شده و خفقان خودخواسته را رعایت کردند تا منافع سرشار و عظیم و چند میلیارد دلاری خود و خانواده‌هایشان را به خطر نیندازند.

تنها محمد قسیم عثمانی نماینده کرد بوکان عملا در اعتراض روز یکشنبه 26 آبان. 17 نوامبر استعفا داد؛  کناره‌گیری او نیز برای بیان روشن حمایت از مردم مظلوم ایران نیست بلکه او معترض شده که چرا  مجلس در جریان نبوده است؛ این در حالی است که رییس مجلس بی‌خاصیت، علی لاریجانی، یک‌تنه به جای 290 نماینده مجلس نمایشی، در نشست سران قوا از تصمیم  سه برابر کردن قیمت بنزین حمایت کرده است.

این افتضاح بیش از هر زمان دیگر ثابت کرد این مجلس آخوندی کوچک‌ترین کاربردی برای ملت ایران ندارد. بخت از رژیم برگشته و دست و پازدن‌هایش برای براه انداختن یک نمایش انتخاباتی دیگر، از هم اکنون محکوم به شکست است.

 
       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.

 

مردم در تظاهرات: «نه پول داریم، نه بنزین؛ گور بابای فلسطین»؛ خامنه‌ای: «باز به فلسطین کمک می‌کنیم»

مردم در تظاهرات: «نه پول داریم، نه بنزین؛ گور بابای فلسطین»؛ خامنه‌ای: «باز به فلسطین کمک می‌کنیم» diyaco د., 11/18/2019 - 02:00 ایران

مردم در تظاهرات: «نه پول داریم، نه بنزین؛ گور بابای فلسطین»؛ خامنه‌ای: «باز به فلسطین کمک می‌کنیم»

آواتودی*

مردم ایران، بویژه جوانان، در تظاهراتی که از روز جمعه 24 آبان/ 15 نوامبر  سراسر ایران را در برگرفته، شعار می‌دهند؛ «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»؛ «نه پول داریم، نه بنزین؛ گور بابای فلسطین».

این سخنان آنها پاسخی دیگر به لجاجت‌های علی خامنه‌ای و سردمداران حکومت او  است که در روزهای گذشته در اوج حملات راکتی سازمان تروریستی جهاد اسلامی فلسطین به اسرائیل، دوباره گفته بودند که کمک‌های مالی و تسلیحاتی و نظامی و معنوی ایران را شامل این گروه ترور فلسطینی و سایر گروه‌های مسلحی که با اسرائیل بجنگند، خواهند کرد.

تنها ساعاتی بعد از  اعلام سه برابر شدن بهای بنزین در ایران، علی خامنه‌ای روز جمعه در دیدار با سران نظام و مهمانان کنفرانس موسوم به «وحدت اسلامی» که با هزینه بیت‌المال ایران چند هزار تن از مزدوران حکومت ایران در منطقه و جهان را مهمان کرده بودند، بدون اشاره به رنجی که مردم ایران از 41 سال فلسطینی کردن سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌برند، گفت حکومت اسلامی از آغاز کار خود به «صراحت گفته و باز خواهد گفت که از فلسطینیان در مقاومت آنها در برابر رژیم صهیونیستی (اسرائیل) حمایت کرده و باز خواهد کرد و این رویه را فاش گفته و پنهانکاری در آن ندارد».

خامنه‌ای البته این بار مدعی شد که رژیم او تنها «خواهان نابودی رژیم صهیونیستی است و هیچ کاری به یهودیان ندارد»؛ این ادعای دروغین در حالی است که رژیم ایران یهودیان ساکن اسرائیل را بخشی از حکومت اسرائیل می‌داند و همواره در کشتن آنها شادی کرده و قتل و ربودن آنها را از طریق گروههای مورد حمایتش در لبنان و سرزمینهای فلسطینی تشویق و تایید کرده است.

رژیم ایران با وجود آنکه در سال گذشته زیر سخت‌ترین تحریم‌ها بوده، اما حمایت مالی از حماس را به 370 میلیون دلار در سال و حمایت از جهاد اسلامی فلسطین را به 70 میلیون دلار در سال افزایش داده و  حمایت‌های مالی‌اش از حزب‌الله همچنان نزدیک به یک میلیارد دلار است.

برایان هوک رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا به تازگی بر اساس آمار و ارقام رسمی گفت که رژیم ایران برای سرپا نگاهداشتن بشار اسد در سوریه و نیز حشدالشعبی  و دیگر گروههای نیابتی‌اش 16 میلیارد دلار پول خرج کرده است.

این در حالی است که درآمد نفتی ایران به صفر نزدیک شده و برای همین است که رژیم جهت تامین پول، با تصمیم به سه برابر کردن بهای بنزین، عملا دست خود را در جیب خالی مردم فقیر ایران کرده تا از این راه، همچنان نان را از حلقوم ایرانیان بیرون آورده و آن را به بشکه‌ی بی‌انتها و سوراخ شده فلسطینیان و سایر گروههای تروریستی مورد حمایتش در منطقه و جهان بریزد.

گزارش 217 صفحه‌ای هفته گذشته موسسه بریتانیایی آی‌آی‌اس‌اس تاکید کرد که برای رژیم ایران، حفظ گروههای نیابتی تروریستی‌اش در منطقه، مانند گروههای فلسطینی و حزب‌الله و حشد الشعبی، از بمب اتمی و موشک‌های دوربردش نیز مهم‌تر شده است.

مردم ایران باید آگاه باشند که با پرداخت پول سه برابری بهای بنزین و تحمل گرانی‌های بیشتر، رژیم عملا در ادامه برنامه‌های حمایتی‌اش از گروههای تروریستی، مصمم‌تر و گستاخ‌تر می‌شود.

       ________________________________

*   گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.
 

هراس خامنه‌ای از  تکرار اشتباه شاه  که گفته بود «من نیز پیام انقلاب شما را شنیدم»

هراس خامنه‌ای از  تکرار اشتباه شاه  که گفته بود «من نیز پیام انقلاب شما را شنیدم» diyaco د., 11/18/2019 - 01:34 ایران

هراس خامنه‌ای از  تکرار اشتباه شاه  که گفته بود «من نیز پیام انقلاب شما را شنیدم»

آواتودی*

علی خامنه‌ای یکشنبه 26 آبان/17 نوامبر با آشکار کردن دستورش به نیروهای امنیتی برای مقابله با تظاهرات مردمی روزهای گذشته، نشان داد که از تکرار اشتباه محمد رضا شاه پهلوی که در چنین روزهایی در پاییز 41 سال پیش گفته بود «من نیز پیام انقلاب شما را شنیدم»، خودداری کند؛ علی خامنه‌ای با آگاهی از عمق نارضایتی و خشم مردم ایران و بویژه جوانان، واقف است که کوتاه آمدن او به سبک شاه، بسیار سریع‌تر از حکومت پادشاهی، کیان رژیم او و فرقه تبهکار پیرامونش را بر باد خواهد داد.

 خامنه‌ای در آغاز درس «خارج فقه» خود با نام بردن از خاندان پهلوی و نیز قرار دادن نام آنھا در کنار نام سازمان مجاھدین، در صدد برآمد شعارهای متعددی را که تظاهرکنندگان جوان در تجمع‌های روزهای جمعه و شنبه در یادبود نام پادشاهان پهلوی بر زبان آورده‌اند، به باور خود، خنثی کند.

او همچنین به شیوه سخنانش در روزهای نخست از تظاهرات دانشجویان معترض به بستن روزنامه «سلام» در کوی امیرآباد در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی که خود را فردی علیل و مظلوم که مورد ظلم قرار گرفته به تصویر کشید، در سخنان یکشنبه خود بار دیگر تلاش کرد که خود را از مسئولیت خطیر در اتخاذ تصمیم سه برابر کردن بهای بنزین مبرا جلوه دهد؛ وی مدعی شد که در این زمینه تخصصی ندارد و تنها از تصمیم سران سه قوه حکومتش حمایت کرده زیرا به ادعای وی، این تصمیم آنها بر اساس مشورت‌های کارشناسان اقتصادی بوده است.

خامنه‌ای 80 ساله که هیچگاه اعتماد به نفس نداشته، در حالی که 31 سال است که رهبر یک رژیم خودکامه است، رفتارش را در حمایت از تصمیم سران سه قوه به سه برابر کردن بهای بنزین، به رفتارهای سلفش، روح‌الله خمینی تشبیه کرد و گفت در زمان «امام» نیز، زمانی که مسئولان قوا در تصمیماتی اشتراک نظر داشتند، وی حمایت می‌کرد.

علی خامنه‌ای در حالی ادعای مستدل بودن تصمیم به سه برابر شدن بهای بنزین طبق نظر اکثریت کارشناسان اقتصادی را مطرح کرد که روح‌الله خمینی از آغاز فتنه خود تاکید کرده بود که اقتصاد را بی‌اهمیت و خوار می‌داند و آن را در شان انسان تلقی نمی‌کند؛ او در اوج فتنه و نیز در روزهای نخست بازگشتش به ایران، در همین حال وعده مجانی کردن نان و آب و برق و اتوبوس و دادن پول نفت را در «حکومت مستضعفین» داده بود؛ اما به گفته شاهزاده رضا پهلوی، نظام فتنه‌جویی که خمینی براه انداخت، نفت را برای غیر ایرانی‌ها و تنها رنج و درد را برای ایرانیان رایگان کرد.

مردم ایران و ده‌ها میلیون جوان ایرانی دیگر این رنج و درد را تاب نمی‌آورند؛ سرکوب‌گری‌های رژیم نیز خشم و کینه و نفرت را از دل جوانان ایران نخواهد زدود.

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.