BBC
بی‌بی‌سی فارسی
IranIntl
ایران اینترنشنال
Gem
جم تی‌وی
Manoto
منوتو
Radio Farda
رادیو فردا
VOA
صدای آمریکا
DW
دویچه وله
Arabiya
العربية
Amad News
آمد نیوز
Gooya
گویا نیوز
Alef
الف
Aftab
آفتاب
Arya
آریا
Ana
خبرگزاری آنا
Anadolu
خبرگزاری آناتولی
AvaToday
آواتودی
Jomhouri
اتحاد جمهوری خواهان
Afkar
افکار نيوز
Eghtesad
اقتصادنیوز
Econews
خبرگزاری اقتصادی
Alam
شبکه العالم
Emruz
امروز
Entekhab
انتخاب
Mu
Musicals
Me
Memes
No
Notion
Re
Reddit
Rd
Research
St
Stats
Ad
Ads
آلودگی هوا در ایران ادامه دارد؛ تعطیلی مدارس و مراجعه ۵۴۱ نفر به اورژانس در ۲۴ ساعت گذشته

در ادامه آلودگی هوا در ایران، سازمان اروژانس اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته هزار و ۵۴۱ نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و تنفسی به اورژانس مراجعه کرده اند. مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس روز یکشنبه ۲۴ آذرماه با اعلام این خبر گفت که استان تهران با هزار و ۵۱ مراجعه در صدر آمار مراجعه کنندگان قرار دارد و پس از آن اصفهان، البرز و مرکزی در رده‌های بعدی مراجعات بیماران قلبی و تنفسی قرار گرفته‌اند. پیش از این یکی از اعضای شورای شهر تهران از مرگ روزانه ۱۵ نفر براثر این آلودگی هوا خبر داده بود. بنابر گزارش‌ها  شاخص آلودگی هوا در حال حاضر بر روی عدد ۱۴۴ قرار گرفته و هوای پایتخت برای گروه‌های حساس ناسالم است. تهران از ابتدای سال تنها ۲۵ روز هوای پاک، ۱۹۲ هوای سالم، و ۵۰ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و۲ روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است. آلودگی هوا همچنین منجر به تعطیلی مدارس روز یکشنبه ۱۵ آذرماه در  تهران، اراک، البرز، قم شد. آلودگی هوا در ایران به یکی از معضلات اصلی در این سال‌ها تبدیل شده است. کارشناسان صنایع آلاینده، سوخت و خودروهای غیراستاندارد، انباشت جمعیت فراتر از ظرفیت تهران و ساخت و ساز در مسیر جابجایی هوا را از عوامل شدت گرفتن آلودگی هوا در این شهر می‌دانند. این موارد به همراه تخریب باغ ها و محیط زیست پایتخت موجب انتقادات زیادی به مدیریت شهری تهران شده است. مقامات ایالات متحده بارها با اشاره به سوءمدیریت در رژیم جمهوری اسلامی که منابع طبیعی ایران را به نابودی کشانده این اقدامات را موجب بروز بحران‌های زیست محیطی دانستند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.» همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.  

مخالفت‌ها با صدور گواهینامه موتورسواری زنان در ایران ادامه دارد

در حالی که پیشتر اعلام شده بود، یک شعبه دیوان عدالت اداری رای به صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان داده است، این بار رئیس دیوان عدالت اداری از مخالفت یکی از شعبه‌های دیوان با صدور این گواهینامه برای زنان خبر داد. محمدکاظم بهرامی روز یکشنبه ۲۴ آذرماه به ایسنا گفت که «رای مخالف به موضوع صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان» در دیوان عدالت وجود دارد و این رای غیرقطعی است. به گفته این مقام دیوان عدالت اداری، آرای قطعی اگر متعارض باشند، موضوع به هیات عمومی می‌رود. ماجرای الزام صدور گواهینامه موتوسیکلت برای زنان از انتشار «دادنامه» یکی از شعب دیوان عدالت اداری در اصفهان آغاز شد که به نفع شکایت یک زن از نیروی انتظامی رای داده بود. اما دیوان عدالت اداری روز دوشنبه ۱۴ مردادماه اعلام کرد که رای صادر شده غیرقطعی است و نیروی انتظامی تقاضای تجدید نظر در این رای را داشته است. همچنین یک منبع آگاه دیوان عدالت اداری به ایرنا، گفته بود که بعید به نظر می رسد این رای در مرحله تجدیدنظر تایید شود. هنوز رای تجدید نظر در این‌باره اعلام نشده است. موتورسواری زنان همچون دوچرخه سواری از نظر قانونی ممنوعیتی در ایران ندارد به طوری که در الزامات گرفتن گواهینامه آن جنسیت افراد عنوان نشده است. اما با این حال گواهینامه موتورسواری به زنان داده نمی شود و این بخش از جامعه نمی توانند به صورت آزادانه در خیابان ها موتورسواری کنند.  پیش از این هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضائیه در ۱۶ مرداد درباره دوچرخه و موتورسواری زنان گفته بود که  در فرهنگ اسلام، سوار زین شدن برای زنان مکروه است اما حرام نیست. موتور سواری هیچ اشکال شرعی ندارد اما سوار شدن بر موتور ممکن است باعث شود تا حجاب زنان کمتر رعایت شود.  

ان‌بی‌سی: آمریکا خروج ۴هزار نیروی خود از افغانستان را اعلام می کند

برخی از رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که  ایالات متحده قرار است از اوایل هفته آینده  خروج ۴هزار نیروی نظامی خود از افغانستان را  اعلام کند. شبکه خبری ان‌بی‌سی، از جمله این رسانه‌هاست که در گزارشی روز شنبه ۲۳ آذرماه به نقل از سه مقام فعلی و پیشین آمریکایی که نامشان فاش نشده است، نوشت که دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد از اوایل هفته آینده خروج حدود ۴هزار نیرو را  از افغانستان  اعلام كند. بنابر این گزارش این مقامات همچنین اعلام کرده اند که قرار است بین ۸ تا ۹ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان باقی بمانند. ان‌بی‌سی در گزارش خود نوشت که مقامات زمان خروج این نیروها را اعلام نکرده‌اند اما تاکید کرده‌اند که خروج این نیروها به شکل مرحله‌ای و طی چند ماه انجام می‌شود. در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی آمریکایی و هزاران سرباز ناتو در افغانستان حضور دارند. مقامات دولت آمریکا پیش از این گفته بودند که می توان نیروهای آمریکایی را به ۸۶۰۰ نفر کاهش داد و همچنان عملیات ضدتروریستی موثر را به همراه مشاوره به نیروهای افغان انجام داد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان از کاهش نیروهای آمریکا در این کشور خبر داده بود. همچنین مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرده بود که کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان در آینده، لزوما ارتباطی با مذاکرات با طالبان ندارد و این امر ممکن است فارغ از مذاکرات رخ دهد. مذاکرات صلح افغانستان بار دیگر پس از حمله این هفته به بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، به حالت تعلیق درآمد. زلمی خلیل زاد، مذاکره کننده ارشد آمریکا در صلح افغانستان، یک روز پس از به تعلیق درآوردن مذاکرات صلح با طالبان در قطر در واکنش به این حمله  وارد پاکستان شد.

منوشن: اگر تهران شرایط لازم را بپذیرد، واشنگتن به اعمال تحریم‌ها پایان خواهد داد

وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید اگر تهران شرایط لازم را به اجرا در آورد، ایالات متحده به اعمال همه تحریم‌های خود علیه ایران پایان خواهد داد. به گزارش خبرگزاری رویترز، استیون منوشن این مطلب را روز شنبه ۲۳ آذر ماه و در جریان یک نشست بین المللی در دوحه پایتخت قطر بیان کرد. شبکه سی‌ان‌بی‌سی نیز در گزارشی در همین زمینه، در ارتباط با تحریم ایران از قول او نوشت، هدف از اعمال این تحریم‌ها پرهیز از یک جنگ بالقوه است. آقای منوشن در ادامه اضافه کرد، دلیل آن که ما از تحریم‌ها استفاده می‌کنیم این است که مهم‌ترین بدیل برای درگیری‌های نظامی در جهان هستند. وزیر خزانه‌داری دولت پرزیدنت ترامپ خاطر نشان کرد که تحریم‌ها برای رسیدن به این هدف نتیجه بخش بوده‌اند.

برایان هوک حمله ایران به تاسیسات نفتی عربستان را «اقدام جنگی» توصیف کرد

نماینده وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران روز شنبه ۲۳ آذر دردوحه پایتخت قطر گفت، حمله ماه سپتامبر به تاسیسات شرکت نفتی آرامکو در عربستان سعودی اقدامی جنگی از سوی حکومت ایران بود. آقای هوک که با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، صحبت می کرد گفت «به خاطر توافق هسته‌ای موسوم به برجام ما شاهد افزایش خطر درگیری منطقه‌ای بوده‌ایم، و آنچه ایران روز ۱۴ سپتامبر در مورد عربستان سعودی انجام داد یک اقدام جنگی بود.» وی با بیان این که در نتیجه این اقدام، ایران در انزوای دیپلماتیک بیشتری قرار گرفته گفت، ما هنوز نقش شورای امنیت را در نظر می‌گیریم و حالا که تحقیقات سعودی‌ها تمام شده، امیدواریم که  این  شورا  نیز اقدام لازم را  انجام دهد.  

عمر البشیر، دیکتاتور سابق سودان به جرم فساد و پولشویی به دو سال حبس محکوم شد

دادگاهی در سودان روز شنبه ۲۳ آذر عمر البشیر رئیس جمهوری سابق این کشور آفریقایی را به جرم فساد و پولشویی به دو سال حبس محکوم کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، این نخستین حکم از موارد اتهامی متعدد علیه البشیر است که حدود یک سال پس از اعتراضات مردمی علیه او صادر می‌شود. دیوان بین المللی کیفری نیز دیکتاتور سابق سودان را، که سه دهه در قدرت بود، به ارتکاب به جنایات جنگی در جریان درگیری‌های دارفور متهم کرده است.      

توجه ویژه جوان ترین نخست وزیر جهان به زنان؛ ۱۲ نفر از ۱۹ عضو کابینه جدید فنلاند زن هستند

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند که ۳۴ ساله و جوان‌ترین رئیس دولت (نخست وزیر) در جهان است، دولت ائتلافی‌ای را رهبری می کند که چهار تن از رهبرانش نیز زن و زیر ۳۵ سال هستند. دوازده نفر از نوزده عضو کابینه جدید فنلاند زن هستند، که این کشور را - بعد از اسپانیا – در رتبه دوم کشورهایی که بیشترین رهبران زن را دارند، قرار می دهد. خانم مارین، نخست وزیر فنلاند، نماینده حزب سوسیال دموکرات است. و پیش از آن در سال ۲۰۱۵ به عنوان وزیر حمل و نقل خدمت می کرد.

نرخ طلاق در آمریکا در یک دهه گذشته کاهش پیدا کرده است؛ تاثیر پختگی و دیرتر ازدواج کردن

درصد طلاق در آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶، در کل ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده است. به گزارش مجله آتلانتیک، چیزی که عوض شده، خود ازدواج نیست، بلکه نوع افرادی است که به ازدواج کردن تمایل دارند.

هشدار مایک پمپئو به ایران: آسیب به نظامیان آمریکایی یا شرکای عراقی با پاسخ قاطع آمریکا مواجه می‌شود

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲۲ آذر در بیانیه‌ای حمله اخیر عوامل نیابتی ایران در نزدیکی فرودگاه بغداد را، که منجر به زخمی شدن سربازان عراقی شد، و حمله دیگری که متعاقب آن انجام شد را به شدت محکوم کرد. بر اساس این بیانیه، نیروهای وابسته به ایران در عراق در روز ۱۸ آذر با راکت به تاسیساتی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد حمله کردند، که منجر به زخمی شدن ۵ سرباز عراقی شد. همچنین یک حمله راکتی دیگر هم در تاریخ ۲۰ آذر روی داد. مایک پمپئو همچنین در توئیتی خطاب به رهبران جمهوری اسلامی نوشت: «اگر ایران یا عوامل نیابتی‌اش به نیروهای آمریکا یا شرکای عراقی ما آسیب بزنند، ایالات متحده قاطعانه پاسخ خواهد داد.» پیشتر یک مقام ارشد نظامی آمریکا هشدار داده بود که حملات راکتی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق به پایگاه‌هایی که میزبان نیروهای آمریکایی است، همه طرف‌ها را به سمت درگیری و ورود به مرحله‌ای غیرقابل کنترل نزدیک می کند. این مقام نظامی گفت که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در حال نزدیک شدن به خط قرمزی هستند که ائتلاف با قدرت به آن پاسخ خواهد داد، پاسخی که «نتیجه‌اش برای هیچ‌کس خوشایند نخواهد بود.» این اظهارات مقام ارشد نظامی آمریکا در حالی است که اخیرا نیز شبکه فاکس‌نیوز گزارش داده ایران در حال ساخت یک «تونل‌ زیرزمینی» در مرز سوریه و عراق برای انبار کردن موشک و سلاح‌های سنگین نظامی است. مقامات اطلاعاتی آمریکا نخستین بار سال گذشته در مورد زرادخانه موشک‌های ایران در عراق هشدار داده بودند و اسرائیل حملاتی هوایی برای نابود کردن این سلاح های پنهان ترتیب داد اما از آن زمان تاکنون، مقامات آمریکایی گفته اند که تهدیدها افزایش پیدا کرده است و موشک‌های بالستیک تازه ای به صورت مخفیانه وارد عراق شده است.

سنای تحت کنترل جمهوریخواهان در مقام نجات‌بخش پرزیدنت ترامپ ظاهر می‌شود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - به نظر می رسد پرزیدنت ترامپ سومین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده مورد استیضاح قرار می گیرد. اگر دموکرات ها در مجلس نمایندگان، بر مبنای ادعای سوء استفاده رئیس جمهوری از قدرت در تعامل با اوکراین و مانع تراشی در برابر تحقیقات کنگره، هفته دیگر به استیضاح پرزیدنت ترامپ رای بدهند، این پرونده برای برگزاری دادگاه استیضاح به سنای تحت کنترل جمهوریخواهان خواهد رفت که چشم انداز سیاسی آن برای رئیس جمهوری مطلوب تر است. جمهوریخواهان ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا را در اختیار دارند. ۴۵ سناتور دموکرات و ۲ سناتور مستقل، انگس کینگ از ایالت مین و برنی سندرز از ایالت ورمانت، مابقی کرسی ها را تصاحب کرده اند. برکناری پرزیدنت ترامپ در شرایطی رخ خواهد داد که ۶۷ سناتور در مقام دادستان او را در یک یا دو ماده استیضاح محکوم کنند. این یعنی دموکرات ها باید راهی پیدا کنند تا ۲۰ سناتور جمهوریخواه مجاب شوند به برکناری پرزیدنت ترامپ رای بدهند. جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان یکپارچه در کنار رئیس جمهوری ایستاده اند، اما شماری از سناتورهای جمهوریخواه مانند میت رامنی از ایالت یوتا یا سوزان کالینز از ایالت مین در مقاطعی از منتقدان ترامپ بوده اند. بر مبنای قانون اساسی، ریاست دادگاه استیضاح در سنا بر عهده قاضی جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده، خواهد بود. اما مقررات بررسی شواهد و احضار شهود را سنا تصویب می کند. پرزیدنت ترامپ گفته است که خواهان حضور طیفی از شهود از جمله ادم شیف رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده، جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری، هانتر بایدن پسر جو بایدن، و افشاگری است که شکایت اولیه را در مورد تعامل رئیس جمهور با اوکراین ارائه کرده بود. مقام های کاخ سفید تصور می کنند روند دادگاه به نفع رئیس جمهوری تمام شود. سناتور جمهوریخواه میچ مک کانل، رهبر اکثریت در سنا، و دیگر جمهوریخواهان خواهان دادگاهی کوتاه تر و ساده تر بدون حضور شهود هستند. دادگاه استیضاح بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ پنج هفته طول کشید. سناتور دموکرات چاک شومر، رهبر اقلیت در سنا، به جمهوریخواهان نسبت به دادگاهی جناحی هشدار داده است. در سال ۱۸۶۸، پرزیدنت اندرو جانسون با تنها یک رای از دادگاه سنا نجات پیدا کرد. جانسون برای نقض قانون حفاظت از مقام های ارشد دولتی در برابر اخراج استیضاح شده بود. فارغ از نتیجه، دادگاه سنا در ماه ژانویه آزمونی برای دموکراسی ایالات متحده خواهد بود.

آمریکا یک لبنانی و یک شهروند کنگو را به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز جمعه ۲۲ آذر ماه اعلام کرد یک شهروند لبنانی، یک شهروند جمهوری دموکراتیک کنگو و شرکت‌های وابسته به آنها را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. بنا بر اعلام این وزارتخانه، این تصمیم به دلیل فعالیت‌های مختلف غیرقانونی آنها، از جمله تامین مالی، پولشویی، و تولید درآمد به نفع گروه حزب الله و فعالیت‌های شریرانه آن، اتخاذ شده است. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید شده است که ایالات متحده از خواست مردم لبنان برای پایان دادن به فساد و تامین مالی تررویسم، که در محیط فاسد پا می‌گیرد، حمایت می‌کند.

کاخ سفید از «توافق تاریخی» تجاری بین آمریکا و چین خبر داد

کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده و چین به یک توافق تجاری تاریخی رسیده‌اند. این توافق شامل اصلاحات ساختاری نظام اقتصادی و تجاری چین در زمینه‌های مالکیت معنوی، انتقال فناوری، کشاورزی، خدمات مالی، و مبادلات ارزی است. پیش از این، پرزیدنت ترامپ روز جمعه اخبار رسانه‌ها را در مورد نزدیک شدن واشنگتن و پکن به یک توافق تجاری و تعلیق اعمال تعرفه‌های جدید را تایید کرده بود. تعرفه‌های جدید قرار بود از روز یکشنبه اجرایی شود. پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت، تعرفه ۲۵ درصدی قبلی به قوت خود باقی است، همراه تعرفه ۷.۵ درصدی برای سایر (کالاها)، اما چون ما به توافق رسیده‌ایم، تعرفه‌های تنبیهی که قرار بود از ۱۵ دسامبر اعمال شوند، اجرا نخواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد، دو طرف «به جای منتظر ماندن تا برگزاری انتخابات  ۲۰۲۰، فورا مذاکرات خود را در مورد فاز دوم توافق آغاز خواهند کرد. این یک توافق عالی برای همه است. سپاسگزارم.» دولت ایالات متحده در حال حاضر بر حدود ۲۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین تعرفه ۲۵ درصدی، و بر حدود ۱۲۰ میلیارد کالای وارداتی دیگر از این کشور آسیایی نیز تعرفه ۷.۵ درصدی اعمال می‌کند. ایالات متحده و چین ضرب الاجل ۱۵ دسامبر را برای افزایش بیش از پیش تعرفه ها پیش رو داشتند. دولت پرزیدنت ترامپ پیشنهاد داده بود که در ازای موافقت چین با خرید بیشتر محصولات کشاورزی ایالات متحده بعضی از تعرفه ها را بر کالاهای چینی به تعلیق درآورد و بعضی دیگر را کاهش دهد.    

نماینده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان پس از تعلیق گفتگو با طالبان، به پاکستان رفت

بخش انگلیسی صدای آمریکا - زلمی خلیل زاد، مذاکره کننده ارشد آمریکا در صلح افغانستان، روز جمعه، یک روز پس از به تعلیق درآوردن مذاکرات صلح با طالبان در قطر در واکنش به حمله این هفته این گروه به بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، وارد پاکستان شد. خلیل زاد در اسلام آباد با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، دیدار کرد و او را در جریان مباحثات ایالات متحده با طالبان در دوحه، پایتخت قطر، قرار داد. قریشی گفت: «ما امیدواریم مذاکرات ایالات متحده و طالبان به زودی از سر گرفته شود.» خلیل زاد همچنین با ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد کل ارتش پاکستان، در شهر راولپندی ملاقات کرد. رهبران طالبان تماس های نزدیکی با اسلام آباد دارند و خانواده هایشان در پاکستان زندگی می کنند. خلیل زاد در توئیتی نوشت: «در ملاقات امروز با طالبان نسبت به حمله به پایگاه بگرام که ۲ کشته و چندین مجروح غیرنظامی به جای گذاشت ابراز خشم کردم. طالبان باید نشان دهد مایل و قادر است که به تمایل افغانستان به صلح، پاسخ دهد. ما مذاکرات را برای مدت کوتاهی متوقف می کنیم تا آنها با رهبری شان در باره این موضوع حیاتی مشورت کنند.» سخنگوی طالبان ساعاتی بعد در توئیتی نوشت دو طرف یک هفته مذاکرات را در فضایی «خوب و مثبت» جمع بندی کرده و توافق کردند «چند روز دیگر و پس از مذاکرات داخلی» دوباره گفتگوها را از سر بگیرند.

یک فعال برابری جنسیتی در ایران به ۵ سال زندان محکوم شد

رضوانه محمدی، فعال برابری جنسیتی، از سوی دادگاه انقلاب تهران به صورت غیابی به ۵ سال زندان محکوم شده است.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا موارد اتهامی برای استیضاح رئیس‌جمهوری را تایید کرد

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، که در کنترل دموکرات ها است، روز جمعه ۲۲ آذر دو مورد اتهامی برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، را تایید کرد. دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا این دو مورد اتهامی برای استیضاح پرزیدنت ترامپ را پیشتر اعلام کردند. کمیته قضایی مجلس نمایندگان سوءاستفاده از قدرت و ممانعت در اجرای کار کنگره را مطرح کرد. کاخ سفید قویا این اتهامات را رد می‌کند. روز سه‌شنبه گذشته جرالد ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان، موارد اتهامی علیه رئیس جمهوری را در برابر خبرنگاران قرائت کرد. وی در بخشی از سخنانش گفت که پرزیدنت ترامپ اوکراین را برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا تحت فشار قرار داده است. اما پرزیدنت ترامپ در همان زمان با انتشار توئیتی به اظهارات آقای ندلر واکنش نشان داد و نوشت: «ندلر همین حالا گفت که من اوکراین را برای مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ تحت فشار گذاشتم. این مسخره است و او می‌داند که این حقیقت ندارد! رئیس جمهوری و وزیر خارجه اوکراین بارها گفته اند که فشاری وجود نداشت. ندلر و دموکرات‌ها این را می دانند؛ اما حاضر نیستند به آن اذعان کنند!»   پرزیدنت دونالد ترامپ پیشتر نیز جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان را نیرنگ و ماجرای ساختگی توصیف کرده بود.   محور این اتهامات علیه پرزیدنت ترامپ به یک تماس تلفنی وی با رئیس جمهوری اوکراین باز می‌گردد. دموکرات‌ها می‌گویند رئیس جمهوری با اعمال فشار بر اوکراین و توقف کمک به آن کشور، سعی کرد آنها را وادارکند در مورد اتهام فساد علیه جو بایدن نامزد احتمالی حزب دموکرات و پسرش تحقیق کنند. این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا این اتهام را رد می‌کند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پیش از آنکه موارد اتهامی رسما اعلام شود، روز سه شنبه، رئیس جمهوری آمریکا را متهم کرد که سعی کرده است انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا را به «فساد» آلوده کند. او رئیس جمهوری را «تهدیدی برای دموکراسی و امنیت ملی» خواند. اما پیشتر در همین روز، دونالد ترامپ با انتشار توئیتی گفت که او مرتکب «هیچ» خطایی نشده است و همچنین استیضاح او با توجه به کارنامه ای که از خود به جای گذاشته «یک دیوانگی سیاسی محض است.»  دونالد ترامپ گفته است که در رابطه با اوکراین، هیچ کار خلافی انجام نداده است.  

یک نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا در مورد احتمال حملات جدید ایران در خاورمیانه هشدار داد

یک عضو ارشد جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه ۲۲ آذر گفت احتمال این که ایران به زودی حملات جدیدی را در منطقه خاورمیانه انجام دهد، زیاد است. به گزارش وبسایت رول کال، مک تورنبری نماینده تگزاس در مصاحبه با سی‌اسپن گفت: «فکر می‌کنم ایران در هفته‌های آینده دست به اقدامات تحریک‌کننده بیشتری بزند.» این عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت که ایران هنوز به حمله ماه اکتبر به یکی از نفتکش‌هایش پاسخ نداده و شاید اقدام تلافی‌جویانه‌ای در راه باشد.      

ادامه اعتراضات به مصوبه جدید حق شهروندی هند؛ سفر نخست وزیر ژاپن به هند لغو شد

درگیری ها در مورد مصوبه جدید شهروندی در هند به دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی نو کشیده شد. به گزارش رویترز از پایتخت هند، صدها دانشجو روز جمعه ۲۲ آذر با پلیس درگیری شدند. در همین حال، نخست وزیر ژاپن نیز سفر روز یکشنبه به هند را با گسترش ناآٰرامی‌ها لغو کرد. شماری از معترضان می گویند مصوبه جدید، که مورد حمایت دولت هندوگرای نارندرا مودی نخست وزیر هند است، قانون اساسی سکولار کشور را تضعیف می کند. تاکنون اعتراضات عمدتا در شمال شرق هند بوده است. رویترز گزارش داده است که در درگیری های میان معترضان خشمگین و نیروهای پلیس در ایالت آسام، دو نفر کشته و ۱۱ نفر بر اثر اصابت گلوله مجروح شده اند. لایحه جدید که پارلمان هند آن را در روز چهارشنبه ۲۰ آذر تصویب کرد، از سوی دولت ناسیونالیست هندو نارندرا مودی به عنوان ابزاری برای حفاظت از گروه های آسیب پذیر از خطر آزار و اذیت توصیف شده است. منتقدان می گویند این لایحه مسلمانان را به حاشیه می برد. برخی نیز معتقدند که این قانون خطر ورود موج جدیدی از مهاجران از بنگلادش، افغانستان، و پاکستان به ایالت های شمالی هند را به همراه خواهد داشت که مورد استقبال مردم این ایالت ها نیست. مخالفان مصوبه می گویند دولت مودی می خواهد با این مصوبه، ناسیونالیسم هندو را به زیان جامعه مسلمان این کشور، پیش ببرد. آنها می گویند مصوبه جدید شهروندی، اقلیت های مسلمان در معرض تهدید در کشورهای همسایه، نظیر گروه احمدیه در پاکستان و یا مسلمانان روهینگیا را شامل نمی شود.

نماینده آمریکا در آستانه ضرب الاجل مذاکرات متوقف شده با کره شمالی، به سئول می‌رود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سئول می گوید نماینده ویژه ایالات متحده در امور کره شمالی، در آستانه ضرب الاجل پایان سال میلادی پیونگ یانگ برای نرمش واشنگتن در مذاکرات خلع سلاح، یکشنبه وارد کره جنوبی خواهد شد. وزارت خارجه کره جنوبی جمعه اعلام کرد که استیون بیگن برای سفری سه روزه در سئول خواهد بود و با همتای خود و دیگر مقام ها ملاقات هایی انجام می دهد. پیونگ یانگ در هفته های اخیر به یک رشته آزمایش های تسلیحاتی دست زده و وارد مجادله ای کلامی با پرزیدنت ترامپ شده است. بیگن با این سفر ممکن است در پی تماس با کره شمالی یا ارسال پیامی آشکار برای نجات مذاکرات باشد. کره شمالی اعلام کرده است اگر آمریکا پیش از پایان سال میلادی نتواند خواسته‌هایش را برآورده کند، «مسیر تازه» نامشخصی را در پیش بگیرد.

رئیس جمهوری جدید الجزایر انتخاب شد؛ تلاش مردم برای از سرگیری اعتراضات

عبدالمجید تبون، نخست وزیر سابق الجزایر، با کسب ۵۸ درصد آرا به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب شد.

پیروزی قاطع بوریس جانسون در انتخابات بریتانیا؛ استقبال و تبریک رئیس جمهوری آمریکا

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا، رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن تبریک به بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، ابراز امیدواری کرد که این کشور و آمریکا به یک توافق تجاری جدید برسند. پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه ۲۲ آذر در واکنش به پیروزی قاطع جانسون به او تبریک گفت و در توئیتر خود نوشت حال آمریکا و بریتانیا می‌توانند آزادانه به یک توافق تجاری گسترده جدید بعد از برگزیت دست یابند. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا میز پیروزی بوریس جانسون را در انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه «تاریخی» خواند و ضمن تبریک به او گفت، ایالات متحده خواهان یک بریتانیای قدرتمند، مرفه و آزاد است.   برخی رهبران کشورهای دیگر نیز از پیروزی آقای جانسون استقبال کردند. بنیامین نتانیاهو در توئیتر فارسی خود به پیروزی حزب آقای جانسون واکنش نشان داد.  انتخابات مجلس عوام بریتانیا ۶۵۰ کرسی دارد و روز پنجشنبه برگزار شد. در این انتخابات، حزب محافظه کار  به رهبری بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا توانست اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورد که از سوی رسانه‌های بریتانیایی پیروزی «تاریخی» نامیده شد. جرمی کوربین رهبر حزب کارگر که در این انتخابات تعدادی از کرسی ها را از دست داد، شکست را پذیرفت و گفت به عنوان رهبر این حزب در انتخاباتی دیگری شرکت نخواهد کرد. پیش از انتخابات، حزب محافظه‌کار وعده داده بود در صورت پیروزی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا «برگزیت» را انجام خواهد داد و با این پیروزی پیش بینی می شود در دو ماه آینده دولت جانسون این کار را انجام دهد.